Akide ve Mevlana Şekerleri Hakkında Merak Edilenler

Şeker nedir ?

Şeker; tatlılık, tuzluluğun yanısıra bilinen en yaygın tatdır.

Tatlılık; başlıca meyve, bitki ve diğer doğal gıdalarda bulunan küçük yapıdaki çözünür karbonhidratlar olan şekerlerden kaynaklanır. En yaygın şekerler fruktoz (meyve şekeri), maltoz (malt şekeri), laktoz (süt şekeri), glukoz (dekstroz) ve özellikle sakkaroz (sukroz, çay şekeri)dur. İşlenmiş ürünlerde genellikle sakkaroz kullanılır. Sakkaroz ya şeker kamışından yada şeker pancarından elde edilir.

 

Akide şekerinin tarihimizdeki yapılış şekli nedir ?

Akide sözcüğünün anlamı: bağlılık, birbirinden ayrılmamaktır. Bu sert ve türüne göre renk renk olan şekerin önemi devlet ricaline sunulmasından kaynaklanmaktadır. Yeniçerilerin devlete bağlılığını gösterdiği için de, bu şekere akide denmiştir. Daha sonra da İstanbul yaşamına klasik bir şekerleme çeşidi olarak girmiştir. Eskiden, kelle şekeri olarak bilinen son derece iyi kalitedeki şekerler havanda dövülüp, odun ateşinde, bakır kazanlarda eritilip, pişirilirmiş. Pişirilen şekerler ise yüksek sıcaklığa dayanabilecek mermerlere dökülürmüş. Bu mermerler üstünde soğutmaya bırakılırmış. Soğuma sırasında ise şeker ağdasına gülsuyu, bergamot, portakal, limon, vişne gibi meyve usareleri, tarçın, gül, nane gibi aromalar ile fındık, susam gibi kuruyemişler katılarak çeşitli tat ve görünümlerde akide şekeri imal edilirdi. 1 kazan 17 kilo alır, her kazan bir başka renk şeker boyasıyla doldurulmak suretiyle yine odun ateşinde kaynatılmaktaydı. Kaynatılan şeker, taşa dökülerek karıştırılır ve tenekelere doldurulup bakkal, dükkân ve toptancılara dağıtılırdı. Daha fazla detay için lütfen tıklayınız.

Mevlana şekerinin, Akide şekerinden farkı nedir ?

Aslında mevlana şekeri ile akide şekeri arasında çok fark yoktur. Fakat en önemli bir fark vardır ki, bu fark tadı dolayısı ile çekiciliğini benimsetmiştir. Akide şekeri sert olur; ve sert şekerlerden hoşlananlar için bu en uygun şeker diyebiliriz. Fakat mevlana şekeri sert şeker isteyenlerin istemediği bir şeker çeşitidir. Mevlana şekeri, tadının harika olmasını ve ağız da dağılmasını isteyenler için tasarlanmış, bir şeker çeşiti diyebiliriz. Tabi ki, her şeker üreticilerin ustalığı farklı olduğundan dolayı bu özelik firmadan firmaya değişmektedir. Biz KARLIZADE olarak bizim mevlana şekerlerimizin sert olması taze olmasından kaynaklanmaktadır. KARLIZADE ürünleri için Mevlana şekerinin sert olması bayat olduğu anlamına gelmemekte, tam aksine taze olduğundan kaynaklanmaktadır. Mevlana şekeri hakkında daha fazla bilgi için lütfen tıklayınız.

Copyright 2020 MERKEZ: Kirazlı mah. Merkez caddesi Hacılar sokak No: 7 Bağcılar / İstanbul / TÜRKİYE TEL:+90 212 630 27 85 FAX: +90 212 630 27 86